Start > 1,5% podatku

1,5% podatku

Twoje 1,5% podatku pomoże nam otworzyć Centrum Pomocy Dzieciom

W Fundacji PROFIL pracujemy nad tym,
aby w 2024 roku otworzyć w Rzeszowie Centrum Pomocy Dzieciom!

Przekazując 1,5% podatku sprawisz, że wsparcie trafi tam, gdzie pomożemy setkom dzieci dotkniętym przemocą.

Kilka słów o nas, czyli czym zajmuje się Fundacja PROFIL?

BUDUJEMY SIŁĘ PSYCHICZNĄ! W dzisiejszych czasach zderzamy się z niełatwą rzeczywistością, w tym z kryzysami, które powodują ogromny stres i cierpienie. W Fundacji PRO-FIL budujemy odporność i siłę psychiczną.
Robimy to kompleksowo poprzez:
• PROFILAKTYKĘ – pomagamy w dorastaniu
• INTERWENCJĘ KRYZYSOWĄ – ratujemy życie dzieci dotkniętych przemocą, nałogiem, traumą
• TERAPIĘ – leczymy z traumy, pomagamy wyjść z cierpienia psychicznego
Nasz cel na rok 2024 – to otwarcie w Rzeszowie CENTRUM POMOCY DZIECIOM.

1,5% podatku na OPP – jak to działa?

Podatnik samodzielnie  wybiera, na czyją konkretnie rzecz przekazana zostanie kwota pochodząca z jego zeznania rocznego. Co ważne przekazując 1,5% z własnego PIT, podatnik nie traci ani złotówki – rozdysponowuje on jedynie kwotę, którą i tak musiałby przekazać na rzecz Skarbu Państwa.

1,5% podatku na OPP – darowizna czy ulga podatkowa?

1,5% podatku nie jest formą darowizny ani ulgi podatkowej.  Darowizna na rzecz organizacji jest czymś innym niż przekazanie 1,5% podatku. Choć faktycznie „darujemy” nasz podatek na rzecz organizacji, to urząd skarbowy traktuje tę czynność zupełnie inaczej. A zatem nie należy w żaden sposób łączyć 1,5% na OPP z darowizną na cele pożytku publicznego.

Czy mogę jednocześnie przekazać 1,5% podatku i odliczyć od podatku darowizny na Fundację PROFIL?

Tak – wypełniając swój PIT, możesz skorzystać z ulgi od darowizn oraz wesprzeć OPP przekazując 1,5% podatku.

1,5% podatku – czy można coś zyskać?

Tak naprawdę podatnik nie zyska nic – ale też nic nie straci – a może bezpośrednio wpłynąć na to, do kogo trafią pieniądze z jego podatków. Zysk podatnika jest więc bardziej moralny.

Czy jako emeryt lub rencista mogę przekazać 1,5%?

Tak, będąc na emeryturze lub rencie, również można przekazywać 1,5% podatku dla Potrzebujących. I tutaj uwaga! Zmianie uległy przepisy dotyczące przekazywania 1,5% podatku na rzecz OPP przez emerytów i rencistów. Jak informuje Ministerstwo Finansów ,,emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz OPP, nie musi składać żadnego wniosku. Wystarczy, że taki wniosek wypełnił w PIT-37, PIT-36 albo PIT-OP w latach ubiegłych, a informacje w nim podane są aktualne. Wówczas, organ podatkowy przekaże kwotę w wysokości 1,5 proc. podatku należnego wykazanego w PIT-40A tej organizacji, którą emeryt lub rencista wybrał w poprzednich latach. 

Kwota 1,5% podatku

Podatnik przekazać może nie więcej niż 1,5% podatku wskazanego w zeznaniu podatkowym. Oznacza to przede wszystkim, że do niego należy decyzja czy będzie to całe 1,5%, czy też tylko część tej kwoty. Jeśli przekazuje tylko część tej kwoty – wpisuje po prostu kwotę mniejszą niż 1,5%. Jeżeli przekazuje kwotę 1,5% to w deklaracji nie należy wpisywać „1,5%”, tylko faktyczną kwotę w złotówkach, jaką się przekazuje, stanowiącą np. 1,5% podatku lub mniej.

Do kiedy jest zbierany 1,5% podatku?

Ostatecznym terminem na złożenie wszystkich deklaracji PIT za 2023 r. jest 30 kwietnia 2024 r. – do tego dnia rozliczymy nasze PIT-28, PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Pamiętaj! Jeśli nie złożysz swojego PIT- u w terminie, Twoje 1,5% podatku trafi automatycznie do budżetu Państwa.

By przekazać 1,5%, podatnik zobowiązany jest także do zapłacenia całego podatku w terminie 2 miesięcy od terminu złożenia deklaracji podatkowej. 

Jak przekazać 1,5% podatku?

Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, które są niezbędne by przekazać 1,5% rocznego podatku. W pola te wpisać należy:

  • numer KRS organizacji
  • przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1,5%

Możesz wpisać na formularzu PIT dane Fundacji PROFIL lub skorzystać ze strony, na której w formularzach uzupełniony jest już nr KRS Fundacji PROFIL oraz rozliczając się online wypełnić PIT i wysłać do Urzędu Skarbowego.

OPP – nasz dane

  • numer KRS: 0000612951
  • www: http://www.fundacjaprofil.pl
  • Adres: Unii Lubelskiej 6/8, 35-016 Rzeszów

Na jakie cele zostaną przeznaczone środki z 1,5% podatku?

Fundacja PROFIL w 2024 roku planuje otworzyć w Rzeszowie CENTRUM POMOCY DZIECIOM. Wszelkie zebrane środki zostaną przeznaczone na ten cel. Przekazując nam 1,5% podatku, pomagasz skrzywdzonym przemocą dzieciom odzyskać dzieciństwo!

Podarowanie 1,5% procent podatku nic nie kosztuje, a może zdziałać wiele dobrego!

Rozlicz z nami PIT 1,5%