Rola przyjaźni w życiu dziecka
Każdy z nas ma potrzebę bliskości emocjonalnej z drugim człowiekiem. Rola przyjaciela w życiu każdego z nas odgrywa niezwykle istotną rolę, a w szczególności w życiu dziecka stanowi fundament funkcjonowania społecznego. Przyjaźń jest pierwszą bliską relacją dziecka, uczy nie tylko umiejętności społecznych, ale także stanowi kluczowy element w rozwoju emocjonalnym i psychologicznym młodego człowieka.
ROZWÓJ SPOŁECZNY, EMOCJONALNY I OSOBOWOŚCIOWY
W przyjaźni łączą się emocje, zrozumienie i uczucia. Tego rodzaju relacja odgrywa kluczową rolę w okresie dorastania dzieci, przygotowując je do budowania trwałych związków partnerskich i miłości w dorosłym życiu. Przyjaźń stanowi źródło emocjonalnego wsparcia w życiu dziecka, dzięki czemu wpływa na jego kondycję psychiczną. Niezależnie od tego, czy dziecko potrzebuje porady, pocieszenia, czy wsparcia w codziennych zadaniach, może liczyć na swojego przyjaciela. Taka relacja daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Kręgosłup moralny dziecka kształtuje się poprzez przeżywane smutki, radości, zdrady, intrygi pomiędzy rówieśnikami. Interakcje z innymi dziećmi odgrywają kluczową rolę w procesie uczenia się, co jest słuszne, a co nie, pomagając dzieciom rozwijać swoje zasady moralne. Więź emocjonalna dziecka z innymi pozwala na rozwój kompetencji społecznych, niezbędnych do funkcjonowania w społeczeństwie. Poprzez przyjaźń, dzieci uczą się nawiązywania kontaktów z innymi, dzielenia się problemami i rozwiązywania konfliktów. Dzięki interakcjom z rówieśnikami, dzieci zyskują umiejętności rozumienia i respektowania uczuć innych, co stanowi podstawę empatii. Przyjaciele uczą empatii, współczucia i zdolności do pocieszania innych, co wzmacnia emocjonalną inteligencję dziecka. Dzieci, które mają bliskie relacje z rówieśnikami, czują się bardziej zrozumiane i akceptowane, co pozytywnie wpływa na poczucie ich własnej wartości i samoocenę.
KSZTAŁTOWANIE TOŻSAMOŚCI
Przyjaźń pozwala zagłębić się w sobie i poznać samego siebie, a dzięki temu lepiej zrozumieć otaczający nas świat. To właśnie relacje z innymi pomagają nam określić kim jesteśmy, co jest dla nas ważne i jakie wartości wyznajemy. Dyskusje i wspólne doświadczenia z rówieśnikami uczą dzieci, co jest dla nich istotne. Przykładowo, dziecko, które obserwuje uczciwość i życzliwość u swojego przyjaciela, może zacząć uważać te cechy za kluczowe w swoim własnym życiu. Dzięki interakcjom z rówieśnikami dzieci odkrywają swoje pasje, zainteresowania i cechy charakteru. Wspólne przeżycia i dzielenie się pasjami z przyjaciółmi pomagają w budowaniu indywidualnej tożsamości i pewności siebie.
DOBRY PRZYJACIEL, CZYLI JAKI?
Dobry przyjaciel to prawdziwy skarb w życiu dziecka. Empatia, szczerość, lojalność, zaufanie, bezinteresowność, wspólne zainteresowania, to tylko przykładowe składowe wartościowej przyjaźni. Dobry przyjaciel w życiu dziecka to przede wszystkim osoba, która stanowi źródło radości w jego życiu oraz korzystnie wpływa na jego rozwój na wszystkich etapach dorastania. Właśnie dlatego warto wspierać dziecko w nawiązywaniu kontaktów, pielęgnowaniu bliższych i zdrowych relacji, tak aby mogło czerpać korzyści z posiadania przyjaciela przez dłuższy czas.
Pierwsze lata życia stanowią bardzo ważne podwaliny do prawidłowego funkcjonowania w życiu dorosłym. Dlatego nawiązywanie bliższych relacji już od najmłodszych lat, może okazać się niezwykle pomocne w prawidłowym funkcjonowaniu. Już Abraham Maslow podkreślił istotę bliskości z drugim człowiekiem, która stanowi nieodłączny element prawidłowego rozwoju. Przyjaciel to skarb, który pomaga we własnym poczuciu spełnienia i szczęścia.