„Wsparcie na wyciągnięcie ręki!”
Zadanie publiczne „Wsparcie na wyciągnięcie ręki!” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Rzeszowa.
Celem głównym zadania publicznego jest udzielenie wsparcia psychologicznego i psychoterapeutycznego poprzez indywidualne spotkania z psychologiem/psychoterapeutą, pomoc psychologiczną i/lub psychoterapeutyczną w nagłych sytuacjach życiowych – wsparcie interwencyjne, a także działania z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym, polegające na prowadzeniu profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej, tj. zajęcia w ramach profilaktyki selektywnej z zakresu uzależnień behawioralnych (w tym nadużywania komputera i Internetu).
Grupę docelową stanowią mieszkańcy Rzeszowa oraz dzieci i młodzież uczęszczająca do placówek edukacyjnych, zlokalizowanych na terenie Rzeszowa:
- Z konsultacji psychologicznych będą mogły skorzystać dzieci i/lub rodzice dzieci uczęszczających do placówek edukacyjnych, zlokalizowanych na terenie Rzeszowa.
- Ze wsparcia interwencyjnego będą mogli skorzystać mieszkańcy Rzeszowa oraz dzieci i młodzież uczęszczająca do placówek edukacyjnych, zlokalizowanych na terenie Rzeszowa, które w ostatnim okresie doświadczyły trudnych, krytycznych sytuacji życiowych, zmieniających dotychczasowe funkcjonowanie i mogących negatywnie wpływać na życie człowieka.
- Warsztaty profilaktyczno–edukacyjne z zakresu uzależnień behawioralnych będą przeznaczone dla uczniów rzeszowskich szkół podstawowych, tj. klas IV-VIII.
W ramach projektu zaplanowano:
- przeprowadzenie indywidualnych konsultacji psychologicznych i/lub psychoterapeutycznych dla min. 20 osób – dzieci i/lub rodziców dzieci uczęszczających do placówek edukacyjnych, zlokalizowanych na terenie Rzeszowa;
- wsparcie interwencyjne, tj. pomoc psychologiczną i/lub psychoterapeutyczną w nagłych sytuacjach życiowych dla min. 9 osób – mieszkańców Rzeszowa oraz dzieci i młodzieży uczęszczających do placówek edukacyjnych, zlokalizowanych na terenie Rzeszowa, którzy w ostatnim okresie doświadczyli trudnych, krytycznych sytuacji życiowych, zmieniających dotychczasowe funkcjonowanie i mogących negatywnie wpływać na życie człowieka.
- realizację autorskiego programu działań profilaktyczno – edukacyjnych p.n. „Młodzież i dzieci – od dziś bezpieczni w sieci”. Działanie obejmuje zajęcia w ramach profilaktyki selektywnej z zakresu uzależnień behawioralnych (w tym nadużywania komputera i Internetu) skierowanej do grupy zwiększonego ryzyka, czyli do uczniów Rzeszowskich szkół podstawowych, którzy w stopniu wyższym niż przeciętny są narażeni na rozwój zaburzeń. W ramach tego działania będą prowadzone warsztaty profilaktyczno–edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych (klasy IV-VIII) z zakresu uzależnień behawioralnych w tym nadużywania komputera i Internetu. W ramach projektu zostanie przeprowadzonych 36 4-godzinnych warsztatów, łącznie dla 36 klas z minimum 9 szkół podstawowych z terenu miasta Rzeszowa. Każdy warsztat obejmuje 3 godziny pracy dydaktycznej z dziećmi i 1 godzinę dydaktyczną spotkań dyskusyjnych z wychowawcami/ nauczycielami /pedagogami w celu omówienia zrealizowanych działań w poszczególnych klasach. Prowadzący warsztaty zaprezentują swoje wnioski i obserwacje oraz wspólnie z kadrą dydaktyczną wyciągną wnioski i opracują zalecenia do dalszych oddziaływań profilaktyczno-wychowawczych. Łącznie zostanie zrealizowanych 144 h zajęć dydaktycznych.
Okres realizacji zadania publicznego: 01.05.2024 r. – 31.12.2024 r.
Wartość dofinansowania: 89 855,00 zł
Dokumenty rekrutacyjne: