Profilaktyka zdrowia psychicznego
Zdrowie psychiczne, określane jako pewnego rodzaju dobrostan, jest niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania człowieka. Tak jak zdrowie somatyczne, stanowi fundament w poczuciu spełnienia i jakości życia. W dzisiejszych czasach ludzie są nastawieni na oddziaływanie zbyt dużej ilości bodźców, a przybierające wciąż na sile tempo życia, może wielu z nas przytłaczać. Problemy psychiczne dotykają miliony ludzi na całym świecie, co udowadniają nam badania.
W 2019 roku prawie miliard ludzi, w tym 14 proc. nastolatków, borykało się z zaburzeniami psychicznymi. Ponad 1 na 100 zgonów był wynikiem samobójstwa, a 58 proc. samobójstw miało miejsce przed 50. rokiem życia – wskazuje WHO.
Niezidentyfikowane i nieleczone zaburzenia zdrowia psychicznego niosą długofalowe konsekwencje i poważnie naruszają dobrostan jednostki, a nawet prowadzą do śmierci. Nie czekajmy, aż skala problemu się nasili, zacznijmy dbać o swoje samopoczucie już dzisiaj.
JAK PROFILAKTYCZNIE ZADBAĆ O ZDROWIE PSYCHICZNE?
Profilaktyka zdrowia psychicznego służy nie tylko zapobieganiu problemom psychicznym, lecz także wspieraniu zdrowego funkcjonowania psychicznego. Obejmuje działania na różnych poziomach – od indywidualnego, przez rodzinny i społeczny, aż po instytucjonalny – które mogą przyczynić się do poprawy jakości życia zarówno jednostek, jak i całych społeczności.
AKTYWNOŚĆ FICZYCZNA
Istotny wpływ na zdrowie psychiczne wywiera styl życia jaki prowadzimy. Aktywność fizyczna, zrównoważona dieta, wystarczająca ilość snu oraz unikanie substancji takich jak alkohol i narkotyki, również kształtują nasz komfort psychiczny. Szczególnie aktywność fizyczna ma potwierdzone właściwości antydepresyjne i jest często rekomendowana jako część terapii zaburzeń lękowych i depresyjnych. W ostatnich latach rośnie zainteresowanie korzystnym wpływem aktywności fizycznej na ochronę zdrowia psychicznego oraz sprawność funkcji poznawczych. Eksperci podkreślają, że trening dostosowany do indywidualnych możliwości organizmu poprawia jakość życia i wzmacnia naszą pewność siebie.
POTRZEBA RELACJI I BLISKOŚCI
Nie zapominajmy o tym, że każdy z nas ma potrzebę bliskości z drugim człowiekiem. Pielęgnowanie więzi z innymi stanowi poczucie wsparcia społecznego, które w trudnych chwilach niewątpliwie może okazać się pomocne. Osoby mające stały dostęp do wsparcia emocjonalnego szybciej wychodzą z traum oraz w mniejszym stopniu są dotknięte zaburzeniami psychicznymi. Kontakt z drugą osobą wpływa także na umiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami i buduje naszą odporność psychiczną. Aby poradzić sobie z trudnościami warto wypracować sobie sposoby, które skutecznie będą zmniejszały napięcie. Skuteczne mogą okazać się techniki relaksacyjne, medytacje, kontakt z naturą czy właśnie z bliską nam osobą.
KIEDY PSYCHOLOG LUB TERAPEUTA?
Trudności dnia codziennego mogą okazać się na tyle intensywne, że nie będziemy w stanie sobie pomóc powyższymi technikami. Wczesna interwencja, taka jak konsultacja psychologiczna, dzięki szybkim wykryciu źródła problemu, może pozwolić na wstrzymanie pogłębiania się problemów psychicznym. Dlatego niezależnie od sytuacji, gdy tylko zastanawiasz się czy powinieneś udać się do specjalisty, należy to zrobić w trosce o zdrowie.
Profilaktyka zdrowia psychicznego nie jest jedynie naszą indywidualną odpowiedzialnością. Instytucje państwowe, organizacje pozarządowe, pracodawcy oraz system edukacji mają kluczową rolę do odegrania w promowaniu zdrowia psychicznego. Warto wspomnieć w tym momencie o edukacji, która buduje świadomość na temat zdrowia psychicznego, objawów zaburzeń oraz dostępnych form pomocy może pomóc ludziom w szybszym rozpoznawaniu problemów i szukaniu wsparcia.
Profilaktyka zdrowia psychicznego jest fundamentalnym narzędziem w walce o zdrowie psychiczne jednostki, jak i całego społeczeństwa. Daje możliwość zapobiegania poważnym problemom i zaburzeniom psychicznym. Dlatego nie czekajmy aż problem się pogłębi, podejmijmy odpowiednie działania już teraz.