Start > Cyberprzemoc wśród najmłodszych – bądźmy czujni!

Cyberprzemoc wśród najmłodszych – bądźmy czujni!

W dzisiejszych czasach niemal każdy nastolatek bez trudu porusza się w sieci, a dzieci już na wczesnych etapach życia rozpoczynają swoje funkcjonowanie online. Znaczenie Internetu w życiu młodego człowieka wciąż przybiera na sile, co stanowi wzrost ryzyka pojawienia się niebezpieczeństw związanych z wirtualnym światem. Poważnym zagrożeniem jest agresja w sieci, która w znaczny sposób narusza dobrostan psychiczny dziecka i niesie ze sobą poważne konsekwencje.

OBJAWY CYBERPRZEMOCY

Prześladowanie w Internecie może przybierać różne formy i jest złożonym zjawiskiem, przez co trudno o jego jednoznaczną definicję. Upublicznianie upokarzających zdjęć, zamieszczanie ośmieszających komentarzy, szantażowanie, to tylko jedne z licznych przejawów wspomnianego zjawiska. Cyberprzemocą nazwiemy zarówno wysłanie obraźliwego SMS-a, jak i podszycie się pod kogoś w celu zamieszczenia w jego imieniu kompromitujących postów.

CO MÓWIĄ NAM BADANIA?

Wyniki badań Nastolatki 3.0 z 2020r. wykazały, że wyzywania w sieci doświadczyła niemal jedna trzecia badanych (29,7%), poniżany bądź ośmieszany w sieci był więcej niż co piąty z nich (22,8%). Co dziewiąta osoba doświadczyła podszywania się (11%), a co dziesiąta szantażowania (10,5%). Prawie tyle samo osób badanych przyznało, że rozpowszechniono na ich temat kompromitujące materiały (10,2%).

JAK CHRONIĆ DZIECKO PRZED CYBERPRZEMOCĄ?

Bardzo ważnym aspektem zapobiegania jest edukacja i świadomość dziecka zagrożeń wynikających z funkcjonowania w wirtualnym świecie. Dlatego istotną rolę odgrywa przede wszystkim rozmowa z dzieckiem o możliwym niebezpieczeństwie czekającym na niego w Internecie, sprawdzenie jaką wiedzą dysponuje w zakresie zjawiska cyberprzemocy oraz uświadomienie mu jakie konsekwencje może nieść zarówno dla ofiary, jak i dla sprawcy. Stworzenie z dzieckiem planu postępowania w razie problemu może okazać się równie niezwykle pomocne. Co najważniejsze, zbudowanie z dzieckiem relacji opartej na wzajemnym zaufaniu pozwoli mu na otwartość i zakomunikowanie pojawiającego się problemu.

A CO MOŻE BYĆ POMOCNE, KIEDY ZOSTANIE OFIARĄ?

Przemoc w sieci jest trudno dostrzegana przez najbliższe otoczenie. Nastolatkowie pozostają sami z napotkanym problemem, obawiając się go wyjawić. Dlatego warto zachować czujność i zwrócić szczególną uwagę na pojawiające się sygnały, świadczące o problemie. Gdy już dojdzie do aktu cyberprzemocy należy podjąć się właściwych kroków, aby pomóc dziecku. Zapewnienie wsparcia emocjonalnego oraz szczera rozmowa stanowią podstawę w walce z problemem. Niezbędne jest zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku, tak aby dać dziecku poczucie, że to nie ono jest odpowiedzialne za tę sytuację. Nie najlepszym pomysłem jest odcinanie dziecka od komputera czy telefonu. Zamiast tego lepiej zadbać o zabezpieczenie dowodów oraz wskazać dziecku wprost, jak zachować się w stosunku do sprawcy. Należy zgłosić zajście incydentu w celu wyjaśnienia problemu ze sprawcą i zażegnania konfliktu.

Przemoc w sieci, mimo braku nagłośnienia problemu, jest już niemal powszechnym zjawiskiem. Nie zapominajmy o jej druzgocących skutkach i skali tego problemu. Aby dowiedzieć się więcej również o innych zagrożeniach dzieci związanych z Internetem, koniecznie przeczytaj raport ,,Dzieci się liczą 2022- Internet”, wydany przez FDDS.Powiedzmy głośno i wspólnie ,,Stop cyberprzemocy”!

Rozlicz z nami PIT 1,5% Skip to content